A. Ko. | 22. 2. 2023, 16:53

'Osamljena žirafa' Mburo žrtev brexita in še zdaleč ni edina

Profimedia

Prejšnji mesec je 75 britanskih živalskih vrtov, parkov in zavetišč napisalo pismo tamkajšnjemu premierju Rishiju Sunaku. Prosijo ga za pomoč pri pogajanju z Evropsko komisijo, kajti tako ne morejo več naprej. 

Brexit je prinesel številne spremembe na področju trgovine, uvoza in izvoza iz in v Veliko Britanijo in te zelo čutijo tudi živali. Njihovo uvažanje iz drugih držav je namreč močno oteženo, živalski vrtovi pa z namenom reševanja tega problema zaposlujejo kadre, ki so specializirani posebej za prenos živali med državami po brexitu.

Ena izmed žrtev novega sistema je žirafa Mburo, ki prebiva v britanskem živalskem vrtu v Marwellu. Pravijo ji tudi 'osamljena žirafa', kajti na vse pretege se trudijo, da bi ji pripeljali snubca (njen partner je lani poginil), a neuspešno. ʺSkušamo pripeljati novo žirafo, toda to je danes zelo, zelo težko,ʺ je povedal direktor marwellskega živalskega vrta, dr. James Cretney.

živalski park, vrt, zavetišče, žirafa, ogrožene vrste

 

Ta je ena izmed 75 inštitucij, ki so se za pomoč obrnile k Sunaku, saj so programi vzreje ogroženih živali močno ogroženi.

Konkretno marwellski živalski vrt je leta 2019 med državami prepeljal 32 živali, lani pa samo 4.

Imajo pa živalski vrtovi pomembno vlogo pri ohranjanju ogroženih vrst, pravi uspeh je bil na primer lani, ko sta se v Chesterju skotila dva izjemno redka lemurja z rdečim trebuhom. Britanske oblasti so se odzvale in iščejo pragmatično rešitev za nastalo težavo.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord