Š. Š./STA | 20. 6. 2023, 13:01 | Vir: STA

Varnost živali v poletni vročini: poznate ključna pravila?

Profimedia

Tudi domače živali bi lahko uvrstili med ogroženo skupino v poletni pripeki. Same ne znajo poskrbeti zase, zato je pomembno, da za njihovo varnost v teh dneh poskrbite vi. 

Na to, kako pomembno je v poletni vročini poskrbeti za dobro počutje živali, so opozorili tudi z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. "Vsaka živalska vrsta je razvila vrsti značilen način prilagoditve visokim temperaturam. Nekatere vrste so pri tem uspešnejše, druge manj. Naloga skrbnika živali pa je, da pozna svojo žival ali živali in ji oziroma jim zagotavlja pogoje, v katerih bodo lažje prenašale visoke temperature," so zapisali. Ob tem so opozorili tako na dobro počutje rejnih živali kot hišnih ljubljenčkov.

Rejne živali morajo imeti na voljo več sveže vode kot sicer in možnost umika v senco.

Ob tem naj bo posebna pozornost namenjena privezanim živalim, ki se same ne morejo umakniti na hladno. Hlevi morajo biti ustrezno prezračeni, prav tako pa je treba paziti pri prevažanju živali v vozilih. Temperatura v vozilu nikakor ne sme preseči 35 stopinj Celzija. 

Profimedia

Veliko zgoraj opisanega velja tudi za hišne ljubljenčke - na prvem mestu sta sveža voda in možnost umika v senco. Nekaterim ljubljenčkom ležanje na soncu ugaja, a živali hitro doživijo toplotni udar. "Ob vročinskem udaru moramo prizadeto žival nemudoma premakniti v zračen prostor ali senco in jo ohlajati z mlačno vodo (prha, gumijasta cev, reka, jezero, morje in podobno), glavo naj ima dvignjeno. Nujno je tudi takoj poiskati veterinarsko pomoč," so še zapisali na pristojnem ministrstvu. Previdnost posebej velja za brahifecalične pasme, ki se soočajo s številnimi zdravstvenimi težavami. Zelo previdni morate biti tudi pri vožnji psa v avtu, predvsem pa pazite, da psa niti za 2 minuti ne pustite samega v avtu. 

Profimedia

Na ministrstvu so opozorili še na prireditve z živalmi. Zakon o zaščiti živali določa, da je dovoljeno uporabljati živali na javnem zbiranju ali snemanju le, če jim je prihranjeno nepotrebno trpljenje in ne gre za prepovedano ravnanje iz 15. člena tega zakona ter jim je zagotovljena oskrba v skladu z etološkimi potrebami glede na vrsto živali. Organizatorje vseh prireditev so pozvali, da čas prireditev prilagodijo na način, da se živali čim manj ali sploh ne izpostavljajo visokim temperaturam, neposrednemu soncu in fizičnim obremenitvam.