Uredništvo | 12. 3. 2024, 17:07

Vedno večji pritiski na pristojno ministrstvo: "Ni pošteno, da mačke takole končajo!"

Profimedia

Predlog zakona o živalih je – pred spremembami – vseboval še nekatere pomembne točke, med drugim tudi obvezno čipiranje mačk. So za izbris te točke res 'krivi' kmetje? 

Precej smo že pisali o predlogu novele zakona o zaščiti živali, ki so ga v parlamentarni postopek vložili poslanci koalicijskih poslanskih skupin s prvopodpisano Meiro Hot (SD). Predlog je prvotno predvideval tudi obvezno čipiranje mačk, ki pa je bilo kasneje iz zakona umaknjeno. 

S tem se marsikdo ni strinjal in številni živalovarstveniki so prepričani, da bi obvezno čipiranje (poleg sterilizacija in kastracije) zelo pripomoglo k lepšemu življenju mačk. Pred kratkim se je oglasila Jadranka Juras, ki je objavo Zavoda Muri, ki odpira prav to tematiko, na svojem Facebook profilu pospremila z besedami:

"Čipiranje mačk je tabu tema v Sloveniji, za premnoge je tabu tema tudi kastracija/sterilizacija in odgovorno skrbništvo! Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano kdaj lahko končno po vseh letih prošenj in moledovanj pričakujemo obvezno čipiranje mačk? Hvala."

V Zavodu Muri so delili srce parajočo zgodbo še ene mačke, ki je odšla za mavrico in za katero so prepričani, da se ne bi tako končalo - če bi bila čipirana. "Če bi bila čipirana, bi vedeli, kdo je lastnik, morda bi izvedeli celo, kje jo je kupil ali dobil in bi se našlo samooklicanega vzreditelja, ki prodaja mladiče kot po tekočem traku," so med drugim zapisali.

Ob tem so zapisali še, da so v noveli zakona obvezno čipiranje preprečili predvsem kmetje, proti pa so bila tudi nekatera zavetišča. Toda čipiranje mačke je po mnenju številnih strokovnjakov zelo priporočljivo (in del odgovornega skrbništva!), ne nazadnje je to tudi najbolj zanesljiva pot, da se izgubljena mačka zelo hitro vrne k lastniku. 

 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol