R. K. | 1. 4. 2023, 07:00 | Vir: STA

Obilna sezona slastnih špargljev: kje jih najdemo in kako dolgo bodo rasli?

Bobo/Profimedia/fotomontaža

Pri nabiranju moramo biti pozorni, da jih ne naberemo preveč, saj nas lahko v nasprotnem primeru doleti kazen.

Sezona divjih špargljev je letos zelo dobra, na Krasu se jih ponekod zelo veliko najde, morda tudi zato, ker je dostop do njih zaradi lanskega požara lažji in so bolje vidni, je dejal predsednik Turističnega društva Brest Stane Švigelj. V nedeljo organizirajo 16. Šparglijado, že danes pa se v Izoli začenjajo Dnevi divjih špargljev.

Kje jih najdemo?

Pri nas divji šparglji rastejo na Primorskem, predvsem v Istri, na Krasu in v Vipavski dolini. Na Krasu se sezona nabiranja divjih špargljev začne v začetku marca in traja vse do 1. maja, do takrat so šparglji še užitni. Pozneje še vedno rastejo, a olesenijo in niso užitni, je pojasnil Švigelj.

Profimedia

"Letošnja sezona je zelo dobra. Pognali so precej zgodaj, kljub suši, a se pozna, da je bila mila zima. Zraslo jih je zelo veliko. Verjetno kaže to pripisati tudi lanskemu požaru, največjemu v Sloveniji, ki se je začel na komenskem Krasu. Šparglji pa imajo to lastnost, da zelo radi zrastejo ne glede na požar; zdaj je mogoče še lažji dostop do njih in bolje se jih vidi," je opisal Švigelj.

Rasli so že avgusta

Kot zanimivo je omenil tudi, da so šparglji po julijskem požaru rasli že avgusta. "In se je že dalo narediti kakšno frtaljo, kar je za avgust nenavadno," je dejal in spomnil, da je bilo podobno tudi po velikem požaru pred 20 leti.

Korenine špargljev segajo precej globoko, v sezoni pa na površje prvi pokukajo tisti na prisojnih legah. Nabiralci divjih špargljev poiščejo olesenele grmičke, znotraj katerih se skrivajo mladi poganjki. "Sprva so rjavkasti, pozneje po prvih pa postanejo svetlo zeleni," je povedal.

Bobo

Kolesarjenje, pohod, pokušina in razstava

Šparglijada, ki jo v turističnem društvu organizirajo v nedeljo, je rekreativna in kulinarična prireditev. Zajema vodeno rekreativno kolesarjenje po slovenskem in zamejskem Krasu, prav tako čezmejni krožni pohod in kot osrednji dogodek pokušino in razstavo raznovrstnih jedi, pripravljenih iz divjih kraških špargljev.

Obiskovalci prireditve bodo lahko poskusili prek 30 različnih jedi iz špargljev, najbolj pa je znana že omenjena frtalja, pripravljena iz divjih špargljev, jajc in pancete. Obiskovalci bodo dobili tudi napotke za nabiranje špargljev in pripravo špargljevih jedi, potekala bo tudi degustacija in prodaja kmetijskih pridelkov in zelišč, je zapisano na spletni strani Turističnega društva Brest.

Bobo

Kazen, če jih naberemo preveč

Že danes pa se v Izoli začenjajo Dnevi divjih špargljev. V 15 izolskih gostilnah in restavracijah bodo potekali vse do 16. aprila, v tem času pa bodo ponudniki pripravljali raznolike krožnike z divjimi šparglji, od klasičnih do bolj drznih in domiselnih, med drugim se bodo šparglji znašli tudi v sladicah, so sporočili iz Turističnega združenja Izola.

Zakonodaja pri nas določa, da lahko posameznik v gozdu pri rekreativnem nabiranju nabere največ en kilogram divjih špargljev na dan. Če jih nabere več, ga lahko doleti kazen v višini 200 evrov. Kot so pojasnili na kmetijskem ministrstvu, gozdarska inšpekcija zaradi prekomernega rekreativnega nabiranja divjih špargljev v gozdu v zadnjih petih letih ni izrekla globe.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol