11. 4. 2024, 18:26 | Vir: STA

Je to res mogoče? Iz špagetov zgradili most, ki drži človeka

Profimedia

Mariborska fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo je ta teden znova gostila tekmovanje v izdelavi najbolj vzdržljivega mostu iz špagetov. 

Ekipe so morale v treh dneh načrtovati in izgraditi najbolj optimalen most iz špagetov, ki lahko prenese največjo možno obremenitev. Na tekmovanju Ali je kaj trden most?, ki ga prirejajo že 13 let, je letos po besedah vodje tekmovanja Janika Premrova sodelovalo 24 ekip, ki štejejo po tri tekmovalce. Ekipe so večinoma iz Slovenije, sodelovale pa so tudi dve ekipi iz Romunije in ena iz Srbije.

Andreja Seršen Dobaj/STA

Ekipe študentov gradbeništva, arhitekture in drugih tehničnih strok, nekaj je tudi dijakov, tekmujejo, kdo bo zgradil najbolj vzdržljiv most iz špagetov, poleg tega pa podeljujejo tudi nagrado za najlepši most. Zmagovalce bodo razglasili na današnji zaključni slovesnosti, kjer bodo preverjali vzdržljivost zgrajenih konstrukcij.

Letošnja nosilnost do 60 kg, lani celo do 100 kg!

"Tekmovanje je bilo vedno dobro sprejeto tako pri tekmovalcih kot širši javnosti, saj spodbuja tekmovalni duh, hkrati pa povezuje in združuje najboljše študente iz Slovenije in tudi tujine," pojasnjuje Premrov. Tekmovalci lahko kot gradivo za most uporabijo samo špagete znamke Barilla št. 7, saj je to najdebelejši špaget brez luknje na sredini in tako prenese največ teže. Lepijo jih z vročim lepilom, vsako leto pa malo spremenijo število opor na konstrukciji.

Andreja Seršen Dobaj/STA

"Letos imamo samo eno oporo na sredini, kjer se potem most obremeni s silo, v prejšnjih letih pa smo imeli tudi do štiri opore. Več opor je, več lahko most prenese. Letos pričakujemo nosilnost največ 50-60 kilogramov, lani, ko smo imeli dve opori, pa smo dosegli tudi 100 kilogramov," je pojasnil Premrov. Vsak most mora biti letos dolg meter, širok 20 centimetrov in visok 40 centimetrov. "Nekatere ekipe pridejo z vnaprej izdelanimi načrti, nekateri se odločajo sproti," je povedal.

Član romunske ekipe Andras Laszlo Gittinger iz Tehniške univerze v Cluju je pojasnil, da je poleg ustreznega načrtovanja zelo pomembna tudi natančnost izvedbe. "Za nas je bil največji izziv sestaviti lok, saj je bilo treba zlepiti skupaj zelo majhne koščke špagetov. Debelina teh koščkov se na mestih rahlo razlikuje, zato je treba biti zelo natančen," je dejal.

Andreja Seršen Dobaj/STA

Svoje spretnosti in sposobnosti so pokazala tudi dekleta. "Najprej smo poskušale narediti lok, ki je najbolj vzdržljiv, a nam nekako ni šlo. Zato smo se odločile, da naredimo malo drugačen most kot vsi ostali. S sošolci smo stavile, da bo naš most boljši od njihovega," je povedala Anja Radej iz Srednje šole za gradbeništvo in varovanje okolja Celje.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol