L. PA. | 13. 1. 2024, 08:00

Odgovor na vprašanje, ki zanima vse: kako doseči več z manj dela?

Profimedia

Ključno je, da sledite svojemu naravnemu ritmu in ugotovite, kateri deli dneva so za vas najbolj produktivni in kdaj vaši možgani in telo potrebujejo počitek.

Si predstavljate, da bi imeli v dnevu kljub naporni službi, skrbi za otroke, pomoči staršem in starim staršem, športu in drugim dejavnostim, ki jih smatrate za nujne, dovolj časa tudi za reči, ki niso na seznamu "nujno", a v njih uživate in vas sproščajo?

Za marsikoga je to znanstvena fantastika, a v resnici vam lahko prav to – da si torej med delom in ostalimi obveznostmi strateško vzamete čas za užitek – pomaga, da ste pri svojem delu bolj učinkoviti in produktivni, piše Greater Good Magazine.

Ključno je, da sledite svojemu naravnemu ritmu in ugotovite, kateri deli dneva so za vas najbolj produktivni in kdaj vaši možgani in telo potrebujejo počitek. Tukaj je sedem načinov, kako lahko to storite kar najbolj učinkovito.

1. Določite čas za najbolj naporno mentalno delo

Najboljši čas za to, pa naj gre za študij, najbolj odgovorne delovne obveznosti, pisanje pomembnih e-mailov ali kaj tretjega, je pozno jutro. Takrat smo že dovolj zbujeni, da so naši možgani na visokih obratih, hkrati pa še ne preveč utrujeni od celega dneva, da ne bi mogli zbrano razmišljati.

Da boste kar najbolj zbrani, izklopite aplikacije, ki bi vas lahko motile pri tem delu, zunanje dražljaje pa lahko izklopite tudi z umirjeno glasbo v ozadju.

2. Med dnevom si jemljite manjše pavze

Ena od študij, ki so se ukvarjale s produktivnostjo, je ugotovila, da si najbolj produktivni zaposleni na vsakih 52 minut dela vzamejo približno 17 minut odmora. Med tem časom počnejo kaj zabavnega ali koristnega, na primer si ogledajo smešen video, pojejo košček čokolade, se sprehodijo, spijejo malo vode ali pa samo strmijo v strop: včasih prav dolgčas porodi najboljše ideje.

Greater Good Magazine predlaga tudi branje zanimivega članka, ki je kljub vsemu dovolj kratek, da branja po desetih ali petnajstih minutah ne bo težko prekiniti. Ravno tako je pomembno, da si vzamete pravi odmor za kosilo in ne jeste pred računalniškim zaslonom, saj vam bo tudi to pomagalo, da si osvežite glavo in se na delovno mesto vrnete bolj produktivni.

3. Popoldnevi za spremembe

Naši samodisciplina in sposobnost osredotočanja sta kot mišici, saj se čez dan utrudita. Tako so popoldnevi idealen čas za drugačne dejavnosti, na primer druženje s sodelavci ali sestanke, zunaj službe pa za šport in sprehode. Narava sploh dela čudeže, kadar smo pod stresom. Po drugi strani so popoldnevi odlični tudi za razmišljanje o rešitvah določenih težav ali drugo ustvarjalno delo.

To je zato, ker smo pogosto najbolj inovativni, ko je naš intelekt utrujen. Ko nam torej zmanjkuje moči za osredotočeno delo in nimamo energije, da bi svoje misli strogo usmerjali v nekaj, kar zahteva zbranost in natančnost, jim pustimo, da vandrajo naokoli in morda bomo doživeli ustvarjalni preboj. 

4. Imejte odličen načrt

Vsi si delamo sezname z "nujnimi" opravki, a po pisanju Greater Good Magazine je še pomembnejše, da svojim možganom poveste, KDAJ boste s seznama prečrtali določen opravek. Kajti če imate na seznamu nedokončan ali neizpolnjen opravek, lahko to resno vpliva na vašo sposobnost koncentracije.

Če ne vemo, kdaj bomo uspeli narediti nekaj s seznama, se bodo naši možgani namreč ukvarjali ravno s to neizpolnjeno nalogo namesto z vsem ostalim, kar bi morali narediti.

Ko imate enkrat natančen plan, pa mu lahko sledite in nehate misliti na vse, kar vaš še čaka. Tako imenovana delovna vnema, ko brez težav prehajate od enega opravka k drugemu, se torej zgodi samo z dobrim načrtom. Tako boste prihranili veliko energije, ki jo lahko porabite za manj nujne reči.

Morda vas zanima tudi:

5. Jejte večerjo z bližnjimi

Za povezovanje z družinskimi člani naj vam nikoli ne zmanjka časa, saj je to ena izmed stvari, ki vam bo dala dodatno energijo na vseh področjih življenja. Če imate otroke, je dokazano, da jih tovrstna vsakodnevna družinska druženja, med katerimi se pogovarjate o preživetem dnevu, pomagajo zaščititi pred nekaterimi pastmi najstništva, na primer motnjami hranjenja ali prezgodnjim spuščanjem v intimne odnose, okrepilo pa bo tudi vaš partnerski odnos.  

6.  Imejte stabilno večerno rutino (brez tehnologije)

Večerna rutina zveni kot nekaj za otroke, a strokovnjaki za spanje jo toplo priporočajo tudi odraslim. Z delom pred spanjem –  razen če gre za kreativno razmišljanje – ne boste naredili nič dobrega, raje ta čas namenite za pitje čaja, branje, jemanje prehranskih dopolnil, poslušanje glasbe ali podkastov, vroč tuš in pogovarjanje s partnerjem.

7. Dovolj spanca

Nimam časa, da bi spal osem ur, bo zdaj gotovo pomislil kdo med vami in naštel vsaj pet stvari, ki so po njegovem mnenju pomembnejše od spanca. Toda težko boste dosegli svoj najvišji potencial v službi, partnerstvu, pri vzgoji otrok, če svojih potreb ne boste postavljali na prvo mesto in telesu privoščili počitka, ki ga potrebuje.

Številne raziskave kažejo, da spanje vpliva na praktično vse aspekte našega življenja, vključno s počutjem, inteligenco, odnosi in zmožnostjo učenja. Celo dvajsetminutno pomanjkanje spanja tri dni zapored lahko, verjeli ali ne, zniža vaš IQ, še piše Greater Good Magazine.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol