1. 6. 2022, 17:11 | Vir: STA

Afera sadra: osumljeni dve slovenski podjetji! Grozi jim do 12 let zapora!

PU Celje/STA

Ob gospodarskih družbah so osumljene tudi štiri fizične osebe. Analizirali so skupno 28 vzorcev bele snovi na kupih in na zemlji.

Zananih je več podrobnosti o kupih industrijske sadre, ki so jih kmetje v veri, da gre za apno raztrosili po kmetijskih zemljiščih na Koroškem.

Poleg okoljskega inšpektorata in kriminalistov se s posledicami nelegalno odložene industrijske sadre na kmetijska zemljišča ukvarjata tudi uprava za varno hrano in kmetijski inšpektorat. Ta je doslej inšpekcijske postopke uvedel pri 23 kmetijskih gospodarstvih, od tega 22 na Koroškem, eno pa na Štajerskem.

V kupih sadre bistveno presežena vrednost svinca

Inšpektorat RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo je odvzel skupno 28 vzorcev bele snovi na kupih in na zemlji. Zbrali so tudi vzorce zemlje, kjer je bila bela snov že potrošena in zadelana.

PU Celje/STA

V sedmih kupih sadre in devetih sledovih sadre na kmetijskih zemljiščih je inšpektorat ugotovil bistveno presežene vrednosti svinca glede na dovoljene vrednosti, ki veljajo za gnojila. Medtem analize vzorcev zemljine o vsebnosti svinca in kroma ne kažejo preseganj mejnih emisijskih vrednosti.

Pristojni že obveščeni o rezultatih analiz

Kot so še pojasnili na kmetijskem inšpektoratu so prejeli vse analize vzorcev, v naslednjem tednu pa pričakujejo še zaključno poročilo, ki ga bosta pripravila Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano ter Kmetijski inštitut Slovenije.

O vseh prejetih rezultatih analiz je inšpektorat že obvestil okoljsko ministrstvo in tamkajšnji inšpektorat, Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije ter Upravo RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ter njeni inšpekcijski službi.

PU Celje/STA

Kršitelje bo udarilo po žepu

Sicer pa je kmetijski inšpektorat pri vseh kmetijskih gospodarstvih, ki so predmet nadzora, uvedel prekrškovne postopke, v okviru katerih izdaja odločbe o prekrških, hkrati kršiteljem zaračunava stroške analiz vzorčenja, so navedli na inšpektoratu.

Uradne nadzore je uvedla tudi uprava za varno hrano, in sicer z namenom, da pridobi podatke o dejanski rabi kmetijskih površin, kjer je bil raztrošen sadri podoben industrijski odpadek.

Odgovorni so izvajalci dejavnosti

Na podlagi zbranih podatkov so inšpektorji tistim izvajalcem dejavnosti, pri katerih so ugotovili, da so sadri podoben industrijski odpadek kupili in raztrosili po površinah, odredili ukrepe, da se prepreči nevarnost morebitne kontaminacije kmetijskih pridelkov oziroma krme s svincem. Med drugim so ugotovili, da se na površinah, kjer je bila posuta sadra, živali ne pasejo.

PU Celje/STA

Ob tem na upravi poudarjajo, da so primarno za zagotavljanje varnosti živil in krme odgovorni izvajalci dejavnosti, ki bodo morali dokazati, da so živila in krma skladni z veljavno zakonodajo in da ne predstavljajo tveganja za zdravje ljudi in živali.

V praksi to pomeni preiskavo živil pred dajanjem na trg oziroma preiskavo krme pred krmljenjem živali.

Kot navajajo na upravi bodo vzorci odvzeti pod nadzorom inšpektorja. V skladu s tem so tako pod uradnim nadzorom že odvzeli vzorca travinje med spravilom, rezultat preiskave odvzetega vzorca pa je bil skladen z veljavno zakonodajo.

Osumljeni dve gospodarski podjetji

S Policijske uprave Celje so v torek sporočili, da so po obsežni kriminalistični preiskavi v tej zadevi osumljene štiri fizične in dve pravni osebi.

Po dosedanjih ugotovitvah naj bi osumljenci v sostorilstvu vsaj od konca leta 2021 in v začetku leta 2022 na območju Koroške na izključno kmetijska zemljišča v lasti kmetov odložili več kot 500 ton sadre pod pretvezo, da gre za apno za apnenje oziroma nevtralizacijo tal.

Policisti so napovedali vložitev ovadbe, osumljenim kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja pa grozi zaporna kazen.

Lili Pušnik/STA

Po neuradnih podatkih časnika Večer sta osumljeni družbi Intergas z Raven na Koroškem in Steklarna Rogaška, med fizičnimi osebami pa direktor Intergasa in eden od treh direktorjev Steklarne Rogaška ter voznik in njegov sopotnik, ki ga je okoljska inšpektorica ujela na kraju odlaganja sadre v Dravogradu.

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del