L. PA. | 7. 12. 2023, 13:44

Poplava dodatkov za imunski sistem: strokovnjakinji razkrivata, kateri res delujejo

Profimedia

Imate tudi vi težave s krmarjenjem med prehranskimi dopolnili, ki naj bi krepila vaš imunski sistem?

Velika verjetnost je, da ta članek berete v pisarni, kjer v vaši neposredni bližini smrkata dva sodelavca ali pa doma, v družbi kašljajočega partnerja ali otroka. Virusi in bakterije so na pohodu, z njimi pa tudi priporočila, kako se pred nadlogami čim učinkoviteje zaščititi.

Ena od priljubljenih preventiv za marsikoga so prehranska dopolnila, s katerimi nas bombardirajo na vsakem koraku. Kako torej ugotoviti, kaj je tisto, kar zares potrebujemo?

Po poročanju Nove.rs je eno od dopolnil, ki ga je v zimskem času smiselno vnašati v telo, vitamin D. "Naravno ga lahko dobite iz mastnih rib, jajčnega rumenjaka, rdečega mesa, jeter in mlečnih izdelkov, če ga jemljete v obliki prehranskih dopolnil, pa imejte v mislih, da je priporočen dnevni odmerek za otroke do enega leta 10 mikrogramov, za otroke, nosečnice in odrasle 15 mikrogramov, za starejše po 70. letu pa 20 mikrogramov. Če boste z vnosom več mesecev pretiravali, lahko pride do predoziranja, ki ga spremlja bruhanje, glavobol, težave s srcem, dehidracija, stalna žeja, mišična oslabljenost in utrujenost," sta za omenjeni portal povedali zdravnici dr. Mileta Matić in Ivana Đurić.

Profimedia

Po besedah Matićeve je v tem obdobju pomemben tudi vitamin C, sploh če ga ne dobite dovolj po naravni poti, saj krepi imunski sistem. Največ ga je v zeleni in rdeči papriki, pomarančah, grenivki, limonah, kiviju, brokoliju, paradižniku in špinači, če ga vnašate skozi dodatke, pa je povsem dovolj med 200 in 500 miligramov.

"Vnosi do 1000 miligramov so običajno priporočljivi, če ste pod posebnim stresom. Če vzamete več kot to, pa vitamin C nima posebnega učinka na zdravje. Neželeni učinki so redki, običajno se pojavijo pri zelo visokih odmerkih, lahko pa se izrazijo v obliki driske, slabosti, bruhanja ali ledvičnih kamnov," je razložila Ivana Đurić.

Morda pa vas je, da bi si olajšali delo, zamikalo, da bi kupili kar kombinacijo različnih vitaminov v kapsulah? Zdravnici pravita, da je njihova uporaba sicer smiselna, a da je pri tem ravno tako kot pri jemanju posameznih vitaminov zelo pomembno, da poznate pravilen odmerek.

"Vitamini A, D, E in K se topijo v maščobah, zato jih ne bi smeli jemati v nenormalnih količinah. Sicer pa tudi z drugimi ne gre pretiravati, saj boste tako povzročili več škode kot koristi," na srce polaga dr. Matić.

Kaj pa probiotiki, ki so ravno tako že nekaj let med priljubljenimi dopolnili? "Probiotiki imajo vsekakor prednosti tako za imunost kot v obliki podpore pri uporabi antibiotikov, vendar je zelo pomembno, da se jih jemlje po posvetu s strokovnjakom, tako o odmerkih kot tudi o tem, kako dolgo jih jemati. Prav tako jih je pametno občasno zamenjati zaradi sestave, to pomeni, da ni nujno dobro, da se ves čas držite istega probiotika," je za Novo.rs povedala dr. Matić.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord