Uredništvo | 19. 2. 2024, 17:04

Bi uganili, katera žival v našem živalskem vrtu je prava ljubljenka obiskovalcev?

Profimedia

Vsak ima svojo najljubšo žival, a nekatere so pač med obiskovalci živalskega vrta bolj priljubljene kot druge. Se sploh ne čudimo, da tale velikan med glodalci spada mednje … 

V ZOO Ljubljana nas pogosto razveselijo z utrinki iz tamkajšnjega dogajanja. Mnogo med njimi je tudi takšnih, ki bi jih med obiskom težko ujeli na lastne oči. Pred časom smo tako lahko opazovali pravo ljubezen med volkovi ali pa prikupne mladičke bobrov.

Tokrat pa so s sledilci delili prav posebno žival, ki spada med največje še živeče glodavce na svetu - kapibaro. "Miroljubni in večinoma počasni, velikani med glodalci, ljubljenci med obiskovalci. Kapibare so nas tokrat prišle pogledati od blizu in zasijale v februarskem soncu," so zapisali ob spodnjem posnetku. 

Kapibara v naravi živi v vlažnih predelih Južne Amerike. So zelo dobri plavalci, zato se jih je v nekaterih krogih prijelo ime "vodni prašiči", kar v prevodu pomeni tudi njeno znanstveno ime (Hydrochoerus hydrochaeris).

A naj vas to ne zavede, s prašiči nima ta žival nobene sorodstvene vezi. Njuna edina skupna točka je valjasto telo. Kapibare v povprečju tehtajo okoli 50 kilogramov, dosežejo več kot pol metra plečne višine in v dolžino preko enega metra. Samice so večje od samcev.

Njeno znanstveno ime v prevodu pomeni "vodni prašič"

Njeno znanstveno ime v prevodu pomeni "vodni prašič"

Profimedia

Kapibare imajo grobo in redko dlako rjavkaste barve. So zelo družabne živali in v divjini se zadržujejo v čredah po več kot deset osebkov skupaj. 

"Kapibare izgledajo kot stokrat povečani morski prašički, kar ni daleč od resnice. Z morskimi prašički so res v ožjem sorodu, od njih pa jih poleg velikosti loči tudi mnogo boljša prilagojenost na vodno okolje. Na stopalih imajo plavalno kožico, njihove oči in nosnice pa so nameščene na vrhu glave."

Tako so o njih zapisali v ZOO Ljubljana. Dodali so, da zelo dobro plavajo, v vodi se hladijo in skrivajo. Zanimivo pri teh glodalcih pa je tudi, da veljajo za zelo inteligentne živali in jih je celo mogoče trenirati.  

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol