Uredništvo | 3. 11. 2023, 18:02

3 stvari, ki jih o mačjih možganih še ne veste

Profimedia

Mačke so skrivnostna bitja in če bi še tako želeli, je včasih nemogoče razvozlati, kaj se jim plete po glavi. So pa to naredili znanstveniki. 

Znanstveniki se pogosto v svojih raziskavah ukvarjajo z mačkami, saj so zaradi svoje misterioznosti in vedenja zelo zanimiva bitja. A ko pride do kognitivnih sposobnosti, je veliko več študij posvečenih psom, medtem ko šele sedaj prihajajo v javnost nekatera zares neverjetna odkritja o mačjih možganih. Številne obetajoče raziskave so morali tudi prekiniti, kajti ko se mačka odloči, da ne bo sodelovala, tako je! Vas zanimajo 3 presenetljiva odkritja?

Mačke nimajo dobrega kratkoročnega spomina

Raziskave so pokazale, da si mačke določeno informacijo zapomnijo in jo uporabljajo samo približno eno minuto. To pomeni, da tako daleč seže njihov kratkoročni spomin. To so dokazali na način, da so mačkam pokazali, kje je neka igrača in preizkušali, koliko časa bo mačka vedela za to informacijo. Že po desetih sekundah jim prične upadati spomin. Medtem pa imajo mačke mnogo bolje razvit dolgoročni spomin

Profimedia

Mačke razumejo kretnje

Dejstvo je, da je z mačkami težje komunicirati kot s psi, a tudi položaj mačjega repa ali pa položaj spanja povesta veliko o tem, kako se mačka počuti. Nekateri pa so šli dlje in so se s svojo mačko naučili sporazumevati - denimo s pomočjo počasnega mežikanja. Raziskovalci pa so odkrili tudi, da mačke razumejo človeške kazalne kretnje in jih tudi upoštevajo. To so dokazali na način, da so jim ponudili dve skledi - prva je bila prazna, druga pa polna (a hrana ni bila vidna). Ko so tretje osebe mačkam s prstom kazale polno posodo, so skoraj vse brez izjeme na podlagi človeške kretnje izbrale slednjo.

Profimedia

Mačke imajo določeno predstavo o času

Na to temo ni bilo narejenih veliko raziskav, a nekatere so dokazale, da se mačke v določeni meri vendarle zavedajo časa in da znajo razlikovati med daljšimi in krajšimi časovnimi obdobji. Mačja notranja ura (in tako velja tudi za pasjo) ne deluje na način, kot človeška, a zelo jasno mu je, kdaj mu morate prinesli skledo s hrano. To ste morda občutili pri nedavnem premiku ure, ki jo še kako čutijo tudi živali

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol