Uredništvo | 5. 11. 2023, 11:03

Pasji mladiček v hiši? To je 5 zlatih nasvetov, česa ne smete nikoli početi

Profimedia

Ko pride v hišo nov pasji mladiček, je - kot pri prihodu dojenčka - okolica polna dobrih in manj dobrih nasvetov. Kaj pa pravijo strokovnjaki? 

Nov mladiček v hišo prinese ogromno veselja, a tudi veliko skrbi in še več odgovornosti. Ta mala puhasta in nebogljena kepica prinese tudi ogromno ljubezni, nežnosti in crkljanja, a pri tem nikar ne pozabite, da se vzgoja prične prvi dan, ko mladiček stopi v vaš dom. Vzgoja z vaše strani - kajti, če ste mladička kupili pri odgovornem vzreditelju (kar je poleg posvojitve edina odgovorna odločitev), potem je prvi stik s socializacijo mladiček že dobil tam, kjer se je skotil.

Profimedia

Nekateri pasji lastniki se čutijo poklicane, da delijo nasvete o vzgoji pasjega mladička vsevprek. A pri tem je najbolje poslušati strokovnjake. Četudi imajo lahko različne poglede, pa se v petih točkah povsem strinjajo.

Ne preskočite socializacije

Morda se vam zdi vaša mala kepica povsem neproblematična in morda se vam zdi še prezgodaj za socializacijo. Toda prav kmalu bo ta kepica velik pes, ki vas bo - povsem mogoče - povsem nadvladal. Prvi trije meseci mladičkovega življenja pomembno vplivajo na to, kako zadovoljen in prilagojen bo pes skozi življenje. Mladiček, ki bo ustrezno socializiran, se bo znal spopasti z različnimi situacijami. Slabo socializiran pes pa se bo ob isti izkušnji prestrašil, dobil travmo in izgubil samozavest. Kaj boste izbrali?

Ne dajte mu prekmalu preveč svobode

Svoboda se sliši super, a strokovnjaki iz Americal Kennel Club pravijo, da ne smete pustiti, da mladiček sam vandra po stanovanju. Lahko se mu zgodi nesreča, lahko poje tablete, se poškoduje v kopalnici in podobno. Hkrati pa, če mladiček ni pod nadzorom, svobodno počne stvari, ki vam ne bodo všeč. Bolje je, da ga opazite, ko se loti nogavice in preprečite takšno vedenje, kot pa da kasneje spreminjate vzorce. Če bo kot mladiček dobil občutek, kaj je prav in kaj ne, bo kot odrasel pes lahko sam doma in pri tem boste povsem mirni.

Profimedia

Bodite dosledni

Psi imajo radi rutino, v njej se počutijo varne in samozavestne. Radi vedo, kdaj lahko pričakujejo hrano, sprehod, igro in počitek. Vzemite si čas in načrtujte tak urnik, ki bo ustrezal psu in vašemu življenjskemu slogu. Tako boste zmanjšali njegov stres, posledično tudi neželeno vedenje. Poskrbite, da bodo pravila upoštevali vsi člani gospodinjstva. 

Ne odlašajte s pričetkom šolanja

Kužek se je že zelo hitro sposoben pričeti učiti, v resnici že prvi dan. Pa ne samo čistoče, pač pa tudi poslušnosti. To bo za vas zelo naporno obdobje, a če boste vlagali čas in energijo vanj, se vam bo obrestovalo. Verjemite, hvaležni boste za te nasvete, če ne prej pa takrat, ko pes pride v adolescenco. Ta predstavlja izziv že za zelo dobro vzgojene pse, kaj šele za tiste, ki to niso. 

Ne bodite grobi in ostri!

Pri vsem tem pa se zavedajte, da z grobimi in ostrimi ali celo bolečimi metodami ne boste naredili nič - razen ustvarili prestrašenega psa. Ste vedeli, da ima vpitje na psa žalostne dolgotrajne posledice? Prava pot je pozitivna motivacija. Tovrstni trening bo olajšal sobivanje in utrdil vez, ki ji jo imate z vašim ljubljenčkom. 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol