A. Ko. | 5. 5. 2023, 11:25

Je to res? Tuji turisti slovenskim lovcem plačujejo bajne vsote za odstrel medveda

Profimedia

Če držijo informacije, ki so pricurljale v javnost, potem bodo nekateri lovci v času, ko je v Sloveniji dovoljen odstrel 230 medvedov, zelo dobro zaslužili. Pa je to moralno sprejemljivo? 

Potem, ko je najprej ministrstvo odobrilo odstrel 230 medvedov iz slovenskih gozdov in ko je premier Golob za trenutek o tem podvomil, pa ga je minister Brežan prepričal o pravilni odločitvi, se v Sloveniji dogaja največji odstrel medveda v zgodovini.

Ker je odločitev naletela na številne kritike, so poslanci dveh parlamentarnih odborov o njej razpravljali pred nedavnim na nujni seji.

Na njej so med drugim povedali, da je bilo do tistega trenutka iz narave odvzetih že 159 medvedov, kar pomeni, da so uresničili že veliko več več kot polovico zadanega cilja. V povprečju jih odstrelijo po sedem na dan.

Profimedia

 

Vprašanje, ki se zadnje dni pojavlja, pa je, kdo strelja na medvede. Lovci ali bogati tuji turisti? Na to so opozorili na spletni strani alpeadriagreen.org, kjer so poobjavili pogovor, ki je bil objavljen v Slovenskih Novicah. Strokovna sodelavka omenjene organizacije Nevenka Lukić Rojšek (tudi predstavnica društva AniMa – Animals Matter) je prepričana, da odstrel posameznikom ponuja tudi možnost zaslužka prek t. i. lovskega turizma.

ʺV Sloveniji turist ne potrebuje lovnega dovoljenja, ni treba, da je lovec, da lahko lovi po naših gozdovih, samo plačati mora lovcu, da ga spremlja,ʺ je povedala Lukić Rojškova v pogovoru.

Dodala je, da po ceniku ZGS znaša cena odstrela medveda do 6.500 evrov, po ceniku lovskih družin pa tudi do 10.000 evrov.

In še: "Informacij o tem, kdo in koliko zasluži z odstreli medvedov in prodajo mesa, ne vodijo niti na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, niti na ministrstvu za naravne vire in prostor. Zaslužek ostane lovskim družinam."

Profimedia

V njihovem društvu sicer za regulacijo medveda predlagajo več različnih učinkovitih ukrepov. Med njimi Nevenka Lukić Rojšek omeni možnost intervencije, ozaveščanje, odškodninski sistem, električne ograje, uravnavanje krmljenja, tudi sofinanciranje zaščitnih ograj in ovčarskih psov, urejanje komunalnih odpadkov v naseljih, ki so na območjih velikih zveri ...

 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol